نما فرایندی جدا از معماری نیست

مدرس دانشگاه و کارشناس معماری گفت: ساختمان یک کلیت یکپارچه است و نمی توان فرایندی جدا از طراحی معماری برای نما تعریف کرد.

سولماز حسینیون در گفتگو با خبرنگار«صما» با بیان این مطلب که ساختمان و به طور کلی شهر یک موجود زنده است، افزود: تفکیک کردن نما از طراحی معماری مانند این است که بگوییم یک انسان ابتدا باید به دنیا بیاید و در مرحله بعد به فکر پوست بدنش باشیم.

وی افزود: برخی عنوان می کنند که نیازی نیست نمای ساختمان هماهنگ با فضای داخلی آن باشد در حالی که این موضوع از نظر من کاملا مردود است و حتی با این نوع نگاه اصولا هویت شهری هم بی معنا خواهد شد.

این پژوهشگر با اشاره به اینکه باید سازوکارهای قانونی در رابطه با نما در نظر گرفته شود، اظهار داشت: متاسفانه امروزه با یک سری روند های غلط در جامعه مواجهیم و کار آقای حناچی در رابطه با نما بسیار مشکل خواهد بود.

حسینیون افزود: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی باید به موضوع نماهای سازگار با محیط زیست و همچنین صرفه جویی در انرژی با استفاده از نماها ورود کند.

وی گفت: ساز و کار ساختمان سازی ما باید به سمتی برود که افراد دارای تخصص وارد عرصه ساخت و ساز شوند اما مساله اینجاست که چنانچه همین امروز هم تمام طراحی ها توسط فارغ التحصیلان انجام شود، در دو بعد آموزش طراحان و بالا بردن سلیقه زیبایی شناسی مردم باید توجه جدی صورت پذیرد.

حسینیون ادامه داد: اگر طراحان ما صرفا دنبال تقلید کورکورانه باشند، چیزی در معماری ما تغییر نخواهد کرد. از طرفی برای تغییر ذائقه مردم باید معماری خوب را به آنها نشان دهیم تا سطح توقعات را بالا ببریم و مطالبه اجتماعی شکل بگیرد. در این صورت هر کس نمی تواند صرفا با سرپناه سازی تجارت کند.

گفتنی است بهمن‌ماه سال گذشته در جریان برگزاری «همایش نما با محوریت مصالح و جزئیات اجرایی» با همکاری مجتمع رسانه ای ساختمان و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، از کمپین «نما، هویت شهر ما» توسط پیروز حناچی، شهردار تهران رونمایی شد.